WYLOGUJ
MENU
MENU
Przejdź do treści

Promocja potraw i obrzędów regionalnych w Jastkowicach

Strona Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach
Opublikowane według w Uroczystości · 27 Luty 2018
„Promocja potraw i obrzędów regionalnych” odbyła się 15 sierpnia 2017 r. w Jastkowicach.

O 14.30 rozpoczęła ją uroczysta Msza Święta, następnie barwny korowód z grupami wieńcowymi zaprezentował się wszystkim zebranym.
Po prezentacji obrzędów dożynkowych na scenie wystąpiła młodzież z Jastkowic, z programem „Dzień Wniebowzięcia rolniczym świętem”.
Publiczność zachwycił występ zespołu „Jastkowianie” w inscenizacji pt.: „Afera we wsi”. Po godzinie 18 dla wszystkich zebranych zagrał zespołu „Sami Sobie” z Jastkowic.
Pogoda dopisała, uczestnicy również.

Organizatorom należą się słowa uznania za piękną, nawiązującą do dawnych tradycji lokalną imprezę plenerową.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach podziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 realizowanego przez Stowarzyszenie „Lasowiacka Grupa Działania”.

Zdjęcia: Andrzej Szawara


Treść powitania przygotowanego przez Stanisława Palenia:

„Zgodnie ze staropolskim obyczajem, wieńczące żniwa uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją do podziękowania Bogu i rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony.  Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla także takie wartości jak: przywiązanie do zawodu, szacunek do przyrody, wole kultywowania zwyczajów ojców. Ogromnie się cieszymy, że ten piękny zwyczaj kultywowany jest w naszej parafii, w naszej gminie. Dla każdego rolnika jest oczywiste, że ziemia jest świętością, a praca na roli zależna jest od wielu czynników przyrodniczych, klimatycznych i sytuacji gospodarczej w kraju. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział w dzisiejszym święcie”.Wróć do spisu treści