HISTORIA PARAFII
PARAFIA

Według dostępnych źródeł około 1815 roku powstał w Jastkowicach drewniany kościółek.

Ponieważ kościół w Jastkowicach był filialnym w stosunku do kościoła parafialnego w Pysznicy, wszystkie posługi religijne, za wyjątkiem mszy i innych nabożeństw, mieszkańcy Jastkowic musieli otrzymywać w Pysznicy. Było to kłopotliwe ze względu na utrudnioną komunikację przez często wylewającą rzekę Bukową. Rozpoczęto więc starania o wyznaczenie przez władze kościelne dla Jastkowic księdza ekspozyta. Zwracano się w tej sprawie wielokrotnie do proboszcza ks. Ignacego Pyzika i kurii przemyskiej, jednak bezskutecznie.
W styczniu 1923 roku jastkowska Rada Gminy uchwaliła wystąpienie do konsystorza biskupiego kurii
przemyskiej w sprawie erygowania parafii. Minęły kolejne dwa lata, zdesperowana grupa mieszkańców, agitowana przez zawieszonego w urzędowaniu wójta gminy, sprowadziła w czerwcu 1925 roku księdza polskokatolickiego kościoła narodowego i przekazała mu istniejący budynek kościoła. W sierpniu 1925 roku, na mocy dekretu biskupa przemyskiego Anatola Nowaka powstała parafia w Jastkowicach . Do parafii należały:


Józef Śnieżek. Pełnił je do 1959 r. Kolejnym proboszczem był ks. Józef Czech. Zastąpił go w 1971 roku ks. Tadeusz Mach. W roku 1973 z jego inicjatywy przystąpiono do częściowej rozbudowy świątyni. Zostali zatrudnieni architekci z Krakowa: Bolesław Marchwica, Bogusław Brągiel, Henryk Schoen. Dobudowano prezbiterium, boczne wejścia, wewnętrzną antresolę, kaplicę św. Jana w podziemiach prezbiterium. Po zakończeniu rozbudowy świątynię pw. Przemienienia Pańskiego poświęcił biskup przemyski Ignacy Tokarczuk. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych przeprowadzono remont plebanii i zbudowano grotę ku czci Maryi Niepokalanej. W latach 80-tych organmistrzowie z Przemyśla – Wolanin i Karpecki powiększyli organy z 4 do 16-głosowych. Również w latach 80-tych zbudowano dom parafialny św. Józefa, przeznaczony na spotkania młodzieży i dorosłych oraz na mieszkania dla księży. Nowe tysiąclecie to nowa inwestycja – budowa kaplicy cmentarnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego, która trwała od roku 2000 do 2004.
Obecnie we wnętrzu kościoła znajduje się ołtarz główny wykonany z jasnego granitu z ambonką,
nad ołtarzem obraz Przemienienia Pańskiego namalowany przez ucznia J. Matejki - Kotowicza, umieszczony na tle piszczałek organowych. Freski: Ostatnia Wieczerza, stacje Drogi Krzyżowej, Zmartwychwstanie, w przedsionku głównym Sąd Ostateczny, a w bocznych fresk Maryi ze scenami z Jej życia oraz fresk Chrystusa ze scenami z Ewangelii. Na antresoli znajduje się ołtarzyk Matki Bożej Różańcowej z dawnego wystroju kościoła i dwa obrazy Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej (w kształcie ołtarzyka). Witraże w oknach mają kształt małych medalionów z obrazami świętych.

Parafia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Jastkowiach od 2010 roku znajduje się w dekanacie Pysznica (diecezja sandomierska). Do parafii Jastkowice należą również: Chłopska Wola, Dębowiec, Kochany, Kuziory, Lipowiec, Ludian, Majdan, Moskale, Palenie, Radeczyna, Ruda Jastkowska, Ugory, Zaonie, Bąków. Mieszka tu ponad 2 tys. ludzi, w zdecydowanej większości katolicy, ale żyją tu także, obecnie już nieliczni, wyznawcy polskokatolickiego kościoła narodowego, a także nieco ponad trzydziestu świadków Jehowy.